- Ένωση «Μαζί για το Παιδί» (9 Φιλανθρωπικά Σωματεία) ,
- «MDA ΕΛΛΑΣ» – Σωματείο Φροντίδας Ατόμων με Νευρομυϊκές Παθήσεις,
- «Το Χαμόγελο του Παιδιού»,
- «Ανοιχτή Αγκαλιά» – Φίλοι Κοινωνικής Παιδιατρικής,
- «Εταιρεία Προστασίας Σπαστικών- Πόρτα Ανοιχτή»,
- «ΕΛ.Ε.Π.Α.Π» – Ελληνική Εταιρία Προστασίας & Αποκαταστάσεως Αναπήρων Προσώπων,
- «Φλόγα» – Σύλλογος Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια,
- «ΣΚΕΠ» – Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους,
- Πανελλήνιος Σύλλογος Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Προβλήματα Όρασης και Πρόσθετες Αναπηρίες «ΑΜΥΜΩΝΗ»,
- Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Παιδιών με Νεοπλασματικές Παθήσεις «Πίστη»,
- Γ’ Παιδιατρική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,
- Κέντρο Αγάπης Ελευσίνας,
- Ορφανοτροφείο Θηλέων «Η ΜΕΛΙΣΣΑ»,
- Αντωνοπούλειο Ίδρυμα,
- Παράρτημα Προστασίας Παιδιού Δράμας,
- Παγκρήτιος Σύλλογος Γονέων και Φίλων Παιδιών με Νεοπλασία «Η Ηλιαχτίδα».
O
Όμιλος ΟΤΕ διατηρεί αμείωτη τη συνεισφορά του στη χώρα και την κοινωνία. Μόνο
το 2015, διέθεσε περισσότερα από 3 εκατ. ευρώ σε δράσεις και προγράμματα
εταιρικής υπευθυνότητας από τα οποία ωφελήθηκαν περισσότεροι
από 1.000.000 άνθρωποι. Επιχειρώντας βιώσιμα, και με την ενεργό συμμετοχή των
ανθρώπων του, ο Όμιλος ΟΤΕ επιδιώκει να φτιάξει έναν καλύτερο κόσμο για όλους.
Δηλώσεις σωματείων με μακρόχρονη συνεργασία με τον Όμιλο ΟΤΕ:
«Η Ένωση «Μαζί για το Παιδί» ευχαριστεί από τα βάθη της καρδιάς της τον Όμιλο ΟΤΕ, που με την μακροχρόνια υποστήριξή του συμβάλλει ουσιαστικά στη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης 30.000 παιδιών στην Ελλάδα κάθε χρόνο. Κύριος στόχος της Ένωσης, είναι να προσφέρει βοήθεια και υποστήριξη σε παιδιά και νέους που αντιμετωπίζουν καθημερινά τη φτώχεια και τον κοινωνικό αποκλεισμό, την ενδο-οικογενειακή βία, χρόνιες ασθένειες, νοητικές ή σωματικές αναπηρίες και την ασθένεια ή το θάνατο κάποιου μέλους της οικογενείας τους, παρέχοντας ηθική, ψυχολογική και οικονομική υποστήριξη.»
Χρήστος Μπαρτσόκας, Πρόεδρος Ένωσης «Μαζί για το Παιδί»
«Ο ΟΤΕ αγκάλιασε το έργο του MDA Ελλάς σχεδόν από την αρχή της λειτουργίας του Σωματείου! Η συνεισφορά του είναι ανεκτίμητη καθώς συνέβαλε σημαντικά στη δημιουργία της 1ης Ειδικής Μονάδας Νευρομυϊκών Παθήσεων στο Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία» και στην απόκτηση του ΣΠΙΤΙΟΥ του MDA Ελλάς, γεγονός που μας γεμίζει ασφάλεια και δύναμη να συνεχίσουμε να προσφέρουμε στους συνανθρώπους μας με ΝΜΠ. Ένα δημόσιο μεγάλο ευχαριστώ είναι το λιγότερο που μπορούμε να πούμε για τον ΟΤΕ!»
Βάνα Λαβίδα, Πρόεδρος MDA Ελλάς
«Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Όμιλο ΟΤΕ και στους εργαζομένους του για τη μακροχρόνια υποστήριξη στο έργο και τις δράσεις του οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού». Η συμβολή του ως χορηγός όλων των επικοινωνιών μας αποτελεί για εμάς την κινητήριο δύναμη για τη λειτουργία όλων των υπηρεσιών μας με άξονα την προστασία των παιδιών (…) Ο ιδρυτής μας είχε πει «αν ενωθούμε όλοι θα τα καταφέρουμε» και ο ΟΤΕ κάνει πράξη καθημερινά το όραμα του μικρού Ανδρέα!»
Κώστας Γιαννόπουλος, Πρόεδρος «Το Χαμόγελο του Παιδιού»
«Για τους Φίλους Κοινωνικής Παιδιατρικής/Ιατρικής Ανοιχτή Αγκαλιά, η μακρόχρονη υποστήριξη, εμπιστοσύνη και η αμοιβαία ειλικρινής συνεργασία μας με τα στελέχη όλων των βαθμίδων του Ομίλου ΟΤΕ είχαν και έχουν ουσιαστικά, καίρια και μετρήσιμα αποτελέσματα στους τομείς της πρόληψης για τους ακρίτες μας – υγείας – παιδείας. Ευχόμαστε να είναι πάντα συνοδοιπόροι μας το στο Πρόγραμμά μας με τον διακριτικό τίτλο «Υποστηρίζουμε τη Ζωή.»
Γιολάντα Βλάχου, Πρόεδρος «Ανοιχτή Αγκαλιά»
«Η έμπρακτη εμπιστοσύνη του Ομίλου ΟΤΕ μας βοηθάει να στοχεύουμε ακόμα πιο ψηλά. Όλοι στην Εταιρεία Προστασίας Σπαστικών «Πόρτα Ανοιχτή», παιδιά, γονείς, εθελοντές, προσωπικό και Διοικητικό Συμβούλιο αισθανόμαστε βαθιά ευγνωμοσύνη για την μακροχρόνια υποστήριξή του. Έχει συμβάλει ουσιαστικά στη διατήρηση και ανάπτυξη των ποικίλων προγραμμάτων και υπηρεσιών που προσφέρονται σε 240 άτομα όλων των ηλικιών. Διάγνωση, ιατρική παρακολούθηση, θεραπείες, εκπαίδευση, ειδική αγωγή, κοινωνική και ψυχολογική στήριξη, προεπαγγελματική και επαγγελματική κατάρτιση και πολλές άλλες δραστηριότητες που αποβλέπουν στην καλλιέργεια, επικοινωνία, αυτονομία και κοινωνική ένταξη.»
Βίκη Αντωνοπούλου, Πρόεδρος Εταιρείας Προστασίας Σπαστικών «Πόρτα Ανοιχτή»
«Αισθανόμαστε ειλικρινά τυχεροί που για όγδοη συνεχή χρονιά, ο Όμιλος Εταιριών ΟΤΕ, μέσα από το «Πρόγραμμα Στήριξης φορέων για παιδιά», στηρίζει τα παιδιά και τους ενήλικες με αναπηρία της ΕΛΕΠΑΠ για περισσότερα βήματα μπροστά, «Βήματα Ζωής». Με την πολύτιμη οικονομική σας στήριξη, μα πάνω απ’ όλα με την αγάπη και την εμπιστοσύνη σας, μας βοηθάτε ουσιαστικά να επιτύχουμε το μεγάλο μας στόχο, να συνεχίσουμε την παροχή καινοτόμων, υψηλού επιπέδου υπηρεσιών αποκατάστασης, οι οποίες εντάσσονται σε ολιστικά προγράμματα, που λαμβάνουν χώρα σε ένα ασφαλές και οικείο προς τα παιδιά και τις οικογένειές τους, περιβάλλον. (…) Σας ευχαριστούμε που είστε δίπλα τους στη δύσκολη, αλλά τόσο σπουδαία προσπάθειά τους!»
Μαριάννα Μόσχου, Πρόεδρος «ΕΛ.Ε.Π.Α.Π»
«Η διακριτικότητα και το ανθρώπινο πρόσωπο του Ομίλου ΟΤΕ, φέρνει ήθος στο χώρο της Εταιρικής Υπευθυνότητας. Η υποστήριξη του Ομίλου ΟΤΕ ξεχωρίζει γιατί παίρνει προσωπική μορφή σε συγκεκριμένα αγαπημένα «πρόσωπα», που σέβονται την αξιοπρέπειά μας και μας δίνουν την ευκαιρία και την άνεση να μοιραστούμε τα προβλήματα, τις ανάγκες ακόμα και τις χαρές μας.»
Μαρία Τρυφωνίδη, Πρόεδρος Συλλόγου «ΦΛΟΓΑ»