Πρόκειται για την 3η συνέχεια της παράστασης και την 5η χρονιά επιτυχίας για την παραγωγή της Αττικής Οδού και της εταιρίας λειτουργίας Αττικές Διαδρομές, που γράφτηκε από την Ειρήνη Φ. Κουτσαύτη, σκηνοθετήθηκε από τη Μαίρη Ιγγλέση και απευθύνεται σε παιδιά 3-12 ετών.
Η ιδιαιτερότητα της παράστασης, που ενσωματώνει τις αρχές του διαδραστικού θεάτρου, είναι ότι σε αυτήν πρωταγωνιστούν, εκτός από τους ηθοποιούς, και τα ίδια τα παιδιά, που ανεβαίνουν στη σκηνή, παίζουν ρόλους και διασκεδάζουν μαθαίνοντας βιωματικά τους κανόνες της οδικής ασφάλειας.
Η παράσταση ξεκίνησε και εφέτος τη διαδρομή της στα σχολεία της Αττικής, που είναι και ο βασικός της προορισμός, την οποία θα συνεχίσει και τους επόμενους μήνες.
Για την Αττική Οδό, η εκπαίδευση των παιδιών στην οδική ασφάλεια αποτελεί σημαντική προτεραιότητα και έχει μεγάλο μερίδιο ανάμεσα στις δράσεις της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης που πραγματοποιεί η εταιρία σε τακτική βάση, με στόχο την καλλιέργεια υπεύθυνης οδικής συνείδησης, που θα οδηγήσει στη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων στη χώρα μας.