Ο Quality Leader of the Year είναι ένας θεσμός που καθιερώθηκε το 2002 από τον European Organization for Quality (EOQ). Βάσει της διαδικασίας αυτής ανακηρύσσεται κάθε χρόνο ο European Quality Leader of the Year από τους Εθνικούς Quality Leader of the Year όλων των ευρωπαϊκών κρατών. Κατά τον EOQ «ο Quality Leader κατέχει ηγετική θέση σε έναν οργανισμό, τον οποίο κατευθύνει στην επιτυχία για καθεμία από τις διαφορετικές κατηγορίες συμμετόχων (stakeholders). Η επιτυχία αυτή κατακτάται χάρη στην ηγεσία του αλλά και βάσει των αλλαγών και των διαδικασιών ποιότητας που εφαρμόζει μέσω της ομάδας που διοικεί άμεσα». H ΕΕΔΕ, ως Εθνικός Εκπρόσωπος του ΕΟQ, προκηρύσσει αυτό το βραβείο στην Ελλάδα από το 2002, απευθυνόμενη σε Έλληνες Managers.
Το Βραβείο απονέμεται σε ανώτερο ή ανώτατο στέλεχος επιχείρησης ή οργανισμού του ιδιωτικού ή δημόσιου τομέα (όχι κατ’ ανάγκη Quality manager) που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα, ο οποίος προωθεί, κατά τεκμήριο, την ποιότητα στην επιχείρηση ή τον οργανισμό του.